מקלט מס

//

ישנם מספר לא מבוטל של אזורי שיפוט offshore. מהו מקלט מס? האם השימוש בו טוב ולמה הוא מועיל? במאמר זה אנסה לפרוש בפניכם כמה היבטים של מדינות מקלטי מס, נתונים אשר יכולים להיות שימושיים למשקיע פרטי, או לחברה אשר מעוניינת להרחיב את עסקיה לחברות offshore.

הגדרת מקלט מס
ההגדרה הפשוטה ביותר של מקלט מס הוא מדינה שבה המיסים הם נמוכים או לא קיימים כלל. בתור הסבר ראשוני זהו הסבר מניח את הדעת, אולם יש הרבה מעבר לכך. תיאור טוב יותר עשוי להיות מקלט מס כאשר מיסים והיטלים אינם רלוונטיים. המשותף בתחומי שיפוט offshore רבים היא שהם אינם גובים מס הכנסה לרווחים שנצברו במקומות אחרים. מדינות מקלטי מס הן מדינות המעוניינות למשוך השקעות הון ממדינות אחרות ולכן יעניקו טיפול שונה בגביית המס לטובת השקעות מקומיות ובכך ליצור ולשמר מקומות עבודה. לדוגמה, בפנמה יש חוק תגמולים למשקיעים בפרויקטים תיירותיים במקומות נידחים בארץ עם ויתורי מס של עשרים שנה על כל ההכנסות. תאריך ההצטרפות של חוק זה עבר אבל לכל מי שהשקיע בזמן היה יותר מעשור להרוויח ללא תשלום מס.

עניין נוסף של הטיפול במס במדינות מקלטי מס הוא קיומה של אמנות מס בין מדינות. למדינות רבות יש הסכמים לפיהן הכנסה של אזרח של מדינה אחת אשר הופך להיות תושב במדינה אחרת אינה כפופה לתשלום כפל מס. הפרטים של אמנת מס כזה משתנה בהתאם למקרה, אך מאפשר ליחידים ולחברות להגדיל את הרווחיות, לעשות עסקים, ולהשקיע ללא חשש "שייענש" על כך שהינו חיי באחת ממדינות מקלטי מס.

מדינות ללא הסכמי מס דו צדדי עם מדינות אחרות נחשבות לעתים קרובות במקלטי מס כאילו אין מנגנון דו צדדי להחלפת מידע מס. המדינות המאמינות כי האזרחים שלהם מעוניינים להתחמק מתשלום מס כאשר הם פועלים באמצעות חברות offshore מתלוננות לעיתים קרובות על "חוסר השקיפות" של מבנים ותהליכים משפטיים בתחום השיפוט במדינות מקלטי מס. תגובת אזור השיפוט המדובר הוא בדרך כלל כי היא סוג של ריבונות, וכי למדינה אחרת אין רשות ועניין לדון בענייניה הפנימיים של המדינה אשר תויגה כמקלט מס.

סוגי שיפוט במדינות מקלטי מס
ישנן מדינות בהם אין מסים על השקעות זרות, חשבונות בנק וכדומה. במדינות רבות מס הכנסה הוא נגזרת מקומית. במספר מדינות יש יתרון אמנות עם מדינות אחרות, והן מציעות אפשרויות מס ייחודי מאוד לאנשים פרטיים ולחברות המעוניינים לפתוח חשבון בנקאי או להשקיע ישירות במדינה. יש להביא בחשבון האם מקלט מס הוא הפתרון המומלץ או offshore אשר ימצא מועיל יותר. יש לבדוק גם את הצרכים הנוספים, היתרונות האחרים, ואת ההגבלות שמדינות מקלטי מס עשויות להציב בנוגע לפתיחת עסקים, וכד'.

הפתרון במעבר למדינות מקלטי מס קשור נעוץ בסיבה שהפרט או החברה רוצים בכך. שכן,  אדם אשר רוצה לפרוש ולעבור למדינה טרופית שהיא מוגדרת כאחת ממדינות מקלטי מס ובנוסף מזג האוויר בה מועיל לבריאותו יוכל ליהנות מתנאי ריבית מועדפים בבנק ובתשלום מס נמוך עד אפסי, לעומת תנאים נוקשים וגבוהים יותר במדינת האם שלו, שם הוא יצטרך לשלם מס על הכנסות שלו ובתנאי ריבית גבוהים יותר.

אדם או חברה המעוניינים להקים תאגיד עסקים בינלאומיים יהיה מעוניין במיקום בו יש יתרון לתשלומי מס נמוכים. עם זאת, חברות אלו מעוניינות גם בתשתית מפותחת מספיק כדי שהם יוכלו לעשות עסקים. כמו כן, המנהלים ירצו אקלים עסקי ידידותי, ללא בירוקרטיה מיותרת וללא שחיתות שלטונית במידת האפשר. לכן מומלץ בכל מקרה להעסיק יועץ מוסמך ומהימן בבחירת מדינת מקלט מס נוחה מבחינת תמהיל אופטימאלי של יתרון מס, הזדמנות עסקית, וקלות ניהול עסק. כמו כן, חשוב מאוד להתמודד עם סוכן או יועץ שמסוגל להקים מבנים עסקיים offshore במדינות שונות, ולשלב את מיטב פתרונות offshore בצורה אופטימאלית.

הפוליטיקה המקומית, הכלכלה, תוכניות חברתיות וגורמים סביבתיים נוספים יכולים גם הם להיות בעלי השפעה על ההחלטה בבחירת מדינת מקלט מס.

מה היתרון הגדול במדינת מקלט מס?

הכול תלוי בשאלה עבור מה אתם רוצים להיעזר בה. במידה שאדם מעוניין להגן על הנכס שלו או להיטיב עם הפתרונות המוצעים על ידי הבנקאות offshore, תאגידים עסקיים בינלאומיים, קרנות offshore, וקרנות מהחוף ישנם מספר אפשרויות שימושיות. כמו כל החלטה עסקית מחושבת החשיבה המוקדמת תוביל לתוצאות טובות יותר לאורך זמן. לדוגמא: עבור אלו המבקשים לנצל את היתרון במדינות מקלטי מס במקום מדינת האם שלהם כדי למנוע קיום צוואה על פי חוק הירושה. אחרים המעוניינים לרשום נכסים. חשבונות בנק, נדל"ן, עסקים לרבות חברות offshore, תכשיטים, מטוסים, זכויות יוצרים ותמלוגים, וזו היא רק רשימה חלקית. במידה והחוק המקומי מגן על הפרטיות של נכסים ועל הפרטיות האישית מדינת מקלט המס עשויה להיות הבחירה הטובה ביותר.

בעידן בו העיתונות החופשית, האינטרנט והרשתות החברתיות שולטות בו ,העולם הופך למקום פרטי פחות ופחות. אנשים מבקשים להיות אנונימיים במידה מסוימת, ואפשרות זו נמנעת מהם לחלוטין. לכן במדינת מקלט מס בה תחום השיפוט מספק מסך והגנה על הפרטיות זו אפשרות קורצת ומפתה.